Agnieszka Stelmaszyk Wiki
Advertisement
Bartek Ostrowski
Bartek head.jpg
Informacje
Imię i nazwisko Bartłomiej Ostrowski
Rodzina Adam Ostrowski (ojciec)

Beata Ostrowska (matka)

Ania Ostrowska (siostra)

Aniela Ostrowska (babcia)

Paweł Ostrowski (dziadek)

Ryszard Ostrowski (wuj)

Ofelia Łyczko (ciocia)

Miłość i związki Mary Jane Gardner

Klejto Dimitrios (Tom II)
Oriana (Tom III)

Przydomki i imiona Bartłomiej Ostrowski, Bartek Ostrowski, Bartek, Młody Ostrowski
Dodatkowe informacje
Występy (seria) Kroniki Archeo (seria)
Występy (tomy) I-X
Galeria

Bartłomiej Ostrowski - jeden z dwojga dzieci archeologów Adama i Beaty Ostrowskich. Jego siostrą jest Ania Ostrowska. Przyjaźni się z Mary JaneJimem i Martinem. Jest najstarszy z grupy przyjaciół. W pierwszym tomie serii ma dwanaście lat.

Bartek często mówi do siostry bzyku, czego Ania nie znosi. Chłopak bardzo dobrze pływa, ponieważ przed lekcjami w szkole chodzi na pływalnię. Należy do Bractwa Rycerskiego swojego wujka.

Potrafi doskonale fechtować i władać mieczem, czym bardzo imponuje Jimowi i Martinowi. Nigdy się nie rozstaje z niewielkim młotkiem i przecinakiem.

Wie bardzo dużo o historii Starożytnego Egiptu. Potrafi świetnie czytać hieroglify. (Kroniki Archeo: I)

Poza tym nie ma jakichś szczególnych zainteresowań, jak jego siostra i przyjaciele, ale w tym co robi jest zdecydowanie jednym z najlepszych. Jeździ konno i ma nawet swojego konia, Leonidasa. W trzecim tomie zostało wspomniane, że zazwyczaj to on wygrywał na Turnieju Rycerskim, ciężko mu jest godzić się z porażką.

Bartek, tak jak rodzice i siostra, interesuje się archeologią. Można przypuszczać, że jeśli w przyszłości jego przyjaciele zajmą się na poważnie swoimi zainteresowaniami, on zostanie profesjonalnym archeologiem. Odznacza się niebywałą inteligencją, a także dojrzałością. To właśnie on podejmuje w paczce najważniejsze decyzje. Jest dość przezorny i nieufny w stosunku do obcych.

Bartek ma bardzo dobre relacje ze swoją rodziną. Często działa z myślą o bezpieczeństwo rodziców, bez uwzględnienia swojego. Kiedy razem z przyjaciółmi wpadają na jakiś trop, zajmują się sprawą potajemnie, nie zwracając uwagi na zakazy dorosłych, zwłaszcza panny Ofelii. Owocuje to jednak niezwykłymi odkryciami.

Doskonale włada ciężkimi mieczami i potrafi świetnie fechtować, czym imponuje młodym Gardnerom (i nie tylko) ogromnie.

On i Ania to prawdziwe papużki-nierozłączki. Wszystko robią razem i nie lubią się rozstawać. Jednakże jak to rodzeństwo, czasem działają sobie na nerwy. Kiedy dzieci spędzały wakacje w posiadłości lady CarnarvonAnię cały czas nawiedzały koszmary i przychodziła do brata, nie dając mu się wyspać.

Bartek jest zakochany ze wzajemnością w Mary Jane i można nawet powiedzieć, że już prawie są parą, na pewno wiedzą o swoich uczuciach. W drugim tomie zauroczył się Greczynką Klejto, która dzięki swojemu dziadkowi została włączona w poszukiwania całkiem naturalnie i z którą miał później kontakt. Mary Jane bardzo ją polubiła, ale przez zazdrość o Bartka nie potrafiła tego szczególnie okazać. W trzecim tomie natomiast to ona znalazła sympatię - Thomasa, wtedy role się odwróciły i to Bartek był zazdrosny. W piątej części podrywała go Australijka Alice, on sam jednak nie był nią zainteresowany, a wręcz zażenowany jej zachowaniem.

Advertisement