FANDOM


Nie wiem, jak powinna wyglądać autorka, ale chyba tak nie wyglądam.

—Agnieszka Stelmaszyk

Agnieszka Stelmaszyk
Ag. St. head
Informacje
Imię i nazwisko Agnieszka Stelmaszyk
Zawód Autor
Znane książki (serie) Kroniki Archeo (seria), Koalicja Szpiegów (seria), Już czytam! (seria)
Data urodzin 1976
Galeria

Agnieszka Stelmaszyk - polska autorka pisząca książki dla dzieci i młodzieży. Urodziła się w 1976 roku. Zanim odkryła swój talent pisarski, podejmowała się różnych zajęć. Już jako dziewczynka marzyła o tym, by zostać lekarzem lub przyrodnikiem. Później myślała o karierze archeologa, a nawet malarki. W pełni spełniona pouczyła się jednak dopiero jako pisarka. Autorka twierdzi, iż najbardziej w tym zawodzie pociąga ją fakt, że może wcielić się w dowolnie wybraną postać i na chwilę stać się kimś zupełnie innym.

Jej mama uczyła przyrody, więc autorka większość dzieciństwa spędziła w szkole, na zapleczu sali biologicznej (twierdzi, że przyroda ją fascynowała od tego czasu). Z zawodu Autorka również jest nauczycielką. Tyle, że języka polskiego, jednak nigdy nie pracowała w szkole. 

Trudno mi powiedzieć, dlaczego zaczęłam pisać właśnie dla dzieci. Chyba dlatego, że zawsze zwariowane historie krążyły mi po głowie i w pewnym momencie po prostu zaczęłam przelewać je na papier.

Rzeczywiście, nie łatwo dziś zainteresować młodych czytelników literaturą. Trudniej jest konkurować z grami i wszelkimi elektronicznymi gadżetami. Dlatego wielką radość sprawiają mi dzieci, które do mnie piszą, dzieląc się wrażeniami z lektury moich książek. Cieszy mnie również, gdy na spotkaniach autorskich rodzice mówią, że ich dzieci dzięki „Kronikom Archeo” złapały czytelniczego bakcyla, polubiły czytanie i sięgają po coraz to inne książki, choć wcześniej raczej niechętnie to robiły. Wtedy czuję ogromną satysfakcję.

—Agnieszka Stelmaszyk

BibliografiaEdytuj

Aby przejrzeć pełną bibliografię Agnieszki Stelmaszyk (2007-2019), przejdź do osobnego artykułu Bibliografia.

2007Edytuj

Pierwszym sukcesem pisarskim Agnieszki Stelmaszyk było wydanie w 2007 roku w wydawnictwie Papilon zbioru opowiadań z morałem (2007), które później zostały wydane ponownie. W tym samym roku na rynku pojawiła się pierwsza część powieści dla dzieci - Mali Agenci. Dziecięcy świat przygód (2007).

W 2007 roku ukazały się 2 publikacje.

2009Edytuj

W 2009 roku w wydawnictwie Book House ukazała się seria 12 opowiadań Już czytam, która okazała się być niezwykle popularną serią. Wydawnictwo wydało też po raz pierwszy Świąteczną opowieść (2009), wydaną później jako Niezwykłe święta Kornelii (2009).

W 2009 roku ukazały się 14 publikacji.

2010Edytuj

Rok 2010 był dla autorki przełomowy, gdyż zaowocował pierwszym tomem Kronik Archeo (2010), książki, która okazała się wielkim hitem. Dodatkowo, ukazała się wtedy kolejna książka dla dzieci - Hinkul na bezkociej wyspie (2010).

W 2010 roku ukazały się 2 publikacje.

Zwykle zbieram materiały z dużym wyprzedzeniem. Jeśli sama byłam w jakimś miejscu przygotowuję również zdjęcia dla ilustratora, pana Jacka Pasternaka. To ułatwia mu pracę, sprawia też, że akcja staje się bardziej realistyczna. W trakcie pisania trzeciego tomu Kronik byłam akurat w Wiedniu, więc również mogłam zdobyć trochę ciekawostek.

—Agnieszka Stelmaszyk

Lektury dzieciństwa Edytuj

Agnie

Reklama 17 Targów Książki w Krakowie

W dzieciństwie pisarka czytała w każdej wolnej chwili. Korzystała z biblioteki szkolnej, potem także miejskiej. Do dzisiaj pierwsze dni letnich wakacji kojarzą się jej ze stosikiem wypożyczonych książek, obowiązkowo znajdowały się w nim tomy o archeologii, historii i podróżach. Autorka zachowała powieści z własnej biblioteczki. Duży sentyment ma do "Archaniołów i szakali" oraz "Polinezyjskiego pasatu". Książki te należały jeszcze do pradziadków pisarki, Agnieszki i Franciszka, są jej jedyną pamiątką po nich. Niektóre z ulubionych lektur autorki czyta teraz jej syn.

Prywatnie jestem całkiem zwyczajną osobą i jeśli czasem ktoś przez przypadek dowie się, że piszę książki dla dzieci, to nieraz się dziwi. Nie wiem, jak powinna wyglądać autorka, ale chyba tak nie wyglądam. Mam dziesięcioletniego syna. Czasem czyta moje książki jeszcze w maszynopisie i dodaje do nich stosowne uwagi. To mi pomaga, ponieważ jeśli on uzna, że coś jest nudne, to inne dzieci też tak odbiorą dany fragment, więc wtedy tnę i poprawiam.

—Agnieszka Stelmaszyk

TłumaczeniaEdytuj

Wiele pojedynczych książek, jak i całych serii autorstwa Agnieszki Stelmaszyk ukazało się poza granicami Polski nakładem różnych wydawnictw. Książki autorki ukazały się już w językach azerskim, czeskim, estońskim, litewskim, rosyjskim i ukraińskim. Poniższa mapa przedstawia wszystkie książki Agnieszki Stelmaszyk dostępne w innych językach, niż polski (stan na maj 2019).


Tłumaczenia zagraniczne (2019) 1

Hinkul na bezkociej wyspie był pierwszą książką Agnieszki Stelmaszyk, wydaną w innym języku, niż polski. W roku 2016, wydawnictwo Vivat Publishing wydało rosyjską i ukraińską wersję książki.

Seria Kroniki Archeo cieszy się dużą popularnością za granicą. W roku 2017 litewskie wydawnictwo Nieko Rimto wydało pierwszy tom serii w języku litewskim. Seria okazała się na Litwie dużym sukcesem i do tej pory ukazały się trzy tomy, a publikacja czwartego została zaplanowana na rok 2019.

Pierwsze trzy tomy ukazały się również w języku ukraińskim nakładem wydawnictwa Чорні вівці. Azerskie wydawnictwo 3 Alma wydało na razie pierwsze pięć tomów w języku azerskim. Nie wiadomo, czy kolejne tomy ukażą się w Azerbajdżanie. Wydawnictwo CPress wydało pierwsze dwa tomy serii w języku czeskim.

Azerskie wydawnictwo 3 Alma wydało również wszystkie tomy z serii Klub Poszukiwaczy Przygód oraz Biuro śledcze. Tomuś Orkiszek i partnerzy w języku azerskim. Pierwszy tom Biura śledczego ukazał się również w Estonii, nakładem wydawnictwa Felistella. To samo wydawnictwo przetłumaczyło też i wydało książkę Nieustraszona Babcia Adela i kosmiczna przygoda.

Książki Agnieszki StelmaszykEdytuj

Tytuł Ilość tom.  Okres wydawania (Polska) Rodzaj wydania Wydania w innych językach
Mali Agenci. Dziecięcy świat przygód 1 2007 Twarda
Opowiadania z morałem

 / Opowiadania z morałem

1 + 1 2007, 2013 Twarda
Już czytam! 12 + 12 2009, 2016 Miękka

Świąteczna opowieść / Niezwykłe święta Kornelii Niezwykłe święta Kornelii

1 + 1 + 1 2009, 2015 Twarda
Hinkul na bezkociej wyspie 1 2010 Twarda RosjaUkraina
Kroniki Archeo 13 (14) 2010 - aktualnie TwardaAudiobookEbook AzerbajdżanLitwaUkraina
O smoku, który chciał zostać rycerzem 1 2012 Twarda
Kto mnie przytuli? 12 + 2 + 6 2012, 2016, 2017 - 2018 Miękka, AudiobookTwarda
Tata i ja 1 2013 Twarda
Koalicja Szpiegów 3 2013 - 2014 Miękka, Ebook
Hotel pod Twarożkiem 1 2014 Twarda
Biuro śledcze. Tomuś Orkiszek i partnerzy 7 2014 - 2016 Twarda Estonia
Terra Incognita 3 2014 - 2015 MiękkaEbook
Klub Poszukiwaczy Przygód 5 2014 - 2016 MiękkaEbook Azerbajdżan

12 ważnych praw. Polscy autorzy o prawach dzieci / 12 ważnych praw. (nowe wydanie)

1 + 1 2015, 2017 Twarda
Odyseusze 3 2016 - 2017 MiękkaEbook
Nieustraszona Babcia Adela i kosmiczna przygoda 1 2016 Twarda Estonia
Opowieści spod czereśni 1 2016 Twarda
Michałek i pudełko niespodzianek 1 2017 Miękka
Imaginarium 2 2017 - 2018 Miękka
Buntalki 1 2018 Twarda
Wesołe przypadki kociej gromadki 1 (2) 2018 - aktualnie Twarda
Mazurscy w podróży 1 (2) 2019 - aktualnie Twarda

LEGENDAEdytuj

Znak (sym.) Wyjaśnienie/tłumaczenie:
Odyseusze Pogrubione tytuły oznaczają serie, które są prowadzone dotychczas (nowe tomy wciąż się ukazują).
3 (4) Liczby w nawiasach oznaczają całkowitą ilość tomów zapowiedzianych w serii. Liczba znajdująca się przed nawiasem (w tym wypadku - 3) oznacza ilość tomów z liczby zapowiedzianych, jakie już zostały wydane.
+

Znak "+" oddziela wydania oryginalne od książek, które ukazały się ponownie, w formie nowego wydania (nowa okładka, zmieniona treść, inne wydawnictwo), lecz nie jest to nowy tom/kontynuacja.

Twarda

Książka (w wypadku serii - cała seria, lub jej część) została wydana w oprawie (okładce) twardej.
Miękka Książka (w wypadku serii - cała seria, lub jej część) została wydana w oprawie (okładce) miękkiej.
Audiobook Książka (w wypadku serii - cała seria, lub jej część) została wydana w postaci audiobooka.
Ebook Książka (w wypadku serii - cała seria, lub jej część) została wydana w postaci ebooka.
Azerbajdżan Książka (w wypadku serii - cała seria, lub jej część) została wydana w języku azerskim.
Czechy Książka (w wypadku serii - cała seria, lub jej część) została wydana w języku czeskim.
Estonia Książka (w wypadku serii - cała seria, lub jej część) została wydana w języku estońskim.
Litwa Książka (w wypadku serii - cała seria, lub jej część) została wydana w języku litewskim.
Rosja Książka (w wypadku serii - cała seria, lub jej część) została wydana w języku rosyjskim.
Ukraina Książka (w wypadku serii - cała seria, lub jej część) została wydana w języku ukraińskim.
Największą radość sprawia mi pisanie dla dzieci. Może kiedyś, gdy dojrzeje we mnie jakiś temat, napiszę coś również dla dorosłych. Ale póki co, pozostanę wierna moim młodszym czytelnikom.

—Agnieszka Stelmaszyk

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.